top of page
Soğuk Cephe Sistemleri

SOĞUK CEPHE SİSTEMLERİ

Kompıozit Kaplama

Alüminyum Kompozit Paneller ileri teknoloji ile üretilmiş olup, modern mimaride rahatlıkla kullanılan ve sıklıkla tercih edilen bir yapı elemanıdır. Her türlü bina ve konstrüksiyonda yeni bir görünüm ve modern çizgiler üretilmesine yardımcı olur. Binaların iç ve dış yüzeylerinde kullanılabilirliği alüminyum kompozit panelleri tercih edilen bir yapı malzemesi haline getirmiştir.

Alüminyum Kompozit Panel, iki yüzü alüminyum levhalarla kaplı içi polietilen dolgulu kompoze levhalardır. Bir çok renk seçeneğinin yanısıra granit ve ahşap desen seçenekleriyle mimari estetiğe tamamlayıcı bir unsur olarak cephe kaplamalarında kullanılmaktadır.

Alüminyum Kompozit Paneller;
- Son derece dayanıklı ve uzun ömürlü,
- Diğer cephe kaplama malzemelerine oranla daha hafif,
- Düzgün yüzeyli, darbelere ve kırılmaya karşı dayanıklı,
- İşlenmesi kolay,
- Bakım ve temizliği kolay,
- Geniş renk seçeneğine sahip,
- Titreşim emme özelliğine sahip ve korozyona karşı dayanıklı.
 

Kompozit Panel Kaplama Sistemleri hayal gücünün sınırsız olduğu günümüz mimarisinde geniş kullanım alanları bulan cephe kaplamalarıdır. Modern mimarinin sınır tanımayan tasarımlarına cevap verebilmek amacıyla sunulan Kompozit Panel Cephe Sistemleri, sürekli artan taleplere yeni ufuklar açmaktadır. Eski yapıların restorasyonuna ya da yeni yapıların planlamasına yönelik zengin biçimlendirme olanakları sunar. Binanıza estetik görünüm kazandırması dışında rahatlıkla kullanılabilen bir yapı malzemesi haline gelmiştir. Alüminyum kompozit levha, dış yüzeylerdeki 0.5mm kalınlıkta iki alüminyum levhanın arasında özel dolgu malzemesi olacak şekilde birbirine çeşitli tekniklerle yapıştırılmasıyla oluşturulmaktadır. En fazla kullanım alanı bulan 4mm kalınlığındaki alüminyum kompoze levhalar çeşitli renk ve doku seçenekleriyle piyasada bulunmaktadır. Renk yelpazesi oldukça geniş olan ve standart birçok rengin yanı sıra ahşap desenli seçenekleriyle de cephe kaplamada kullanılmaktadır. Kolay şekillenmesi, hafif ve dayanıklı olması, iklim şartlarından ve ultraviyoleden etkilenmemesi gibi avantajlarıyla kaliteli alüminyum kompozit levha markalarını kullanmaktayız. Bu sistemlerde kullanılan kompozit levha giydirme ve kompozit panel kaplama cümleleri aynı anlam ifade etmektedir.

0002-2.jpg
Granit & Seramik

Seramik cephe kaplama, değişik renk ve dokularda üretilen granit seramiklerin alüminyum alt konstrüksiyon üzerine yapıştırılmasıyla ya da gizli sistem olarak uygulanmasıdır. Seramiklerin ebatı 30X60, 60X60 veya 60X120 cm olarak belirlenmiştir. Bu ebatlardan binanın büyüklüğüne göre istenilen boyutta uygulanır.

Zengin renk ve uygulama seçenekleri ile oteller, hastaneler, iş merkezleri gibi binaların dış cephelerinde yüzey kaplaması olarak mekanik montajlı bir şekilde uygulanır. Binanın dış cephesinin aşınmaya, eğilmeye ve kimyasallara karşı dayanıklı olmasına yardımcı olmaktadır. Seramik yüzey ile betonarme arasında bir miktar boşluk kalacağı için ısı yalıtımı kullanılmasına da imkan sağlamaktadır. Görsel olarak şık durduğu için bir çok kişi tarafından tercih edilmektedir.

0002-2.jpg
Terra Cotta

Alphaton, Longoton ve Faveton marka terracotta ürünler, mimari hayal gücünü sınırlamayan, kil ve kaolen gibi doğal malzemelerden endüstriyel olarak üretilen cephe kaplama malzemeleri olarak kullanıcıların beğenisine sunuluyor.

Terracotta panelleri "çift cidarlı" ve "tek cidarlı" olmak üzere iki türde üretiliyor ve çift cidarlı terracottaların deprem sertifikası bulunuyor. Su emme, genleşme, donma dayanımı konularında ISO 10545 standartlarına uygun.

Alphaton, Longoton ve Faveton terracotta panellerde yaygın olarak kullanılan renk, doğal kırmızı ve tonları, en çok kullanılan yüzey şekli ise standart yüzey olmakla birlikte; çok sayıda renk ve yüzey şekli seçeneği bulunuyor.

Alphaton, Longoton ve Faveton terracotta paneller, boyutları bakımından da oldukça geniş bir çeşitliliğe sahip.

Çift cidarlı panellerde panel yüksekliği 15 cm ile 60 cm arasında, uzunluğu ise 15 cm ile 300 cm arasında olabiliyor. (Ekonomik format 22,5 cm x 45 cm ve 30 cm x 60 cm). Kalınlık ise 28 mm, 30 mm ve 40 mm.

Tek cidarlı panellerde panel yüksekliği 30 cm ve 40 cm, panel uzunluğu ise 40 cm ile 120 cm arasında değişiyor. Kalınlık 15 mm.

Ayrıca terracotta akustik paneller ve çeşitli tiplerde güneş kırıcılar da üretiliyor.

Alphaton, Longoton ve Faveton terracotta paneller ve yapı cephelerine ankrajlarla tespit edilen taşıyıcı profiller, özel olarak imal edilmiş panel tutucuları ile asılıyor. Düşey derzlere gerektiğinde fuga profili yerleştirilerek cephe bütünlüğü sağlanıyor. Yatayda paneller arasında oluşan derz boşlukları cephenin arkasında doğal havalandırmaya olanak sağlıyor. Duvar ile paneller arasında oluşan boşluğa ısı yalıtım malzemesi konulabiliyor.

Terracotta panellere montajdan sonra herhangi bir ek işlem yapılmıyor.

Alphaton, Longoton ve Faveton terracotta paneller, çok yüksek ısılarda pişirildiği ve endüstriyel ön işlem gördüğü için; kireç kusma, beyazlama, renk değişikliği gibi olumsuzluklar söz konusu olmuyor.

Hiçbir şekilde renk solması, çatlaklar oluşması ve yüzey şekilerlinin bozulması söz konusu değil. Bakım gerektirmeksizin ömrü çok uzun.

giritligil2.jpg
Ahşap Kaplama

En ideal cephe kaplama malzemesidir. Stabilitesi sayesinde bir çok uygulama imkanı sağlamaktadır. Bu durumu termal modifikasyon işlemi görmemiş ahşaplar ile elde etmek imkânsızdır.
Novawood tarafından üretilen dış cephe kaplamaları termal modifikasyon sonucunda, her türlü hava koşullarına, çürümeye, mikroorganizmalara ve haşerelere karşı direnci maksimum seviyeye getirilmiştir.
Thermowood dış cephe malzemesinin en büyük avantajı reçineden arınmış bir malzeme oluşudur.
Böylelikle ahşabın reçineden arındırılmasından dolayı yüzeyde bozukluklar çıkmadığı gibi cepheniz her zaman stabil kalmaktadır.
Dış cephe kaplamalarında yüksek ısıl işlem esnasında renk homojenliği sağlanmıştır. Boyut ve şekillerin kalıcılık özellikleri mükemmeldir, tüm doğallığını ve şıklığını uzun yıllar korur.
Dış cephe kaplamaları su bazlı cila, vernik veya boya kullanılarak UV ışınlarına karşı korumalı hale getirilebilir. Dış cephelerin doğal renklerini uzun süre koruyabilmesi için dış cepheye yağ ve boya gibi koruyucu unsurlar uygulaması yapılmalıdır. Aksi takdirde grileşme gözlemlenmektedir. Ancak bu tip uygulamaların yapılmaması malzemenin dayanım süresini etkilemez.

Parklex, doğal ahşabın fiziko-kimyasal süreçlerden geçirilmesi sonucu üretilen yapı malzemesidir. Bu süreçler malzemenin mükemmel nitelikte fiziksel, kimyasal ve mekanik özellikler kazanmasına yol açar. Böylelikle, ahşabın hoş görüntüsünü taşıyan, çok daha uzun ömürlü ve bakım gerektirmeyen yapı malzemesi elde edilmiş olur. Üretici firma (İspanyol Composites Gurea)tüm çeşitler için renk solması, deformasyon v.b. olası sorunlara karşı 10 yıl süreli garanti sunmaktadır.

Parklex Facade (1000) – Dış Cephe Panelleri
Parklex dış cephe panelleri, ağaç lifleri, reçine ve kraft kağıtlarının termostatik işlemlerden geçirilip, yüksek sıcaklık ve basınç altında bir araya getirilmesiyle üretilen yüksek yoğunluklu ahşap panellerdir. Yüzey %100 ahşaptan oluşmakla birlikte güneş ışığına, yağmura, rüzgara, kara karşı dayanımlı bir şekilde üretilmiştir.
Plaka Boyutları: 2440 x 1220 mm
Kalınlıklar: 3, 6, 8, 10, 12, 14, 18, 20, 22 mm

0002-2.jpg
bottom of page